عوارض بی خوابی بر بدن

عوارض بی خوابی بر بدن
عوارض بی خوابی بر بدن
عوارض بی خوابی بر بدن

عوارض بی خوابی بر بدن

بی‌خوابی می‌تواند مشکلات روحی و جسمی برای انسان به‌ وجود آورد، مهم‌ترین این مشکلات اختلال در تمرکز و یادگیری، خواب آلودگی در طی روز، تصادف و در درازمدت بیماری‌های گوارشی و قلبی و عروقی را درپی دارد.

 بی‌خوابی‌های مکرر به تدریج کار و زندگی روزانه فرد را مختل می‌کند،  بیش از ۵۰ تا ۶۰ در صد بی‌خوابی افراد در اثر عدم رعایت بهداشت خواب است که با رعایت این اصول ساده بهبود پیدا می‌کنند.

نیاز انسان به خواب به عوامل مختلفی بستگی دارد، سن، فعالیت جسمی، فکری و ابتلا به بیماری در تعیین مقدار نیاز به خواب موثر است اما یک فرد بالغ سالم در شرایط معمولی به ۷٫۵ تا ۸٫۵ ساعت خواب نیاز دارند.

نیاز به خواب با خواب شبانه رفع می‌شود و نیازی به خواب میان‌روز نیست، برای کسی که نه عادت به خواب نیمروزی دارد و نه شرایط برای این مسئله فراهم‌ شده، نیاز به خواب بعدازطهر برایشان ضروری باشد و بدون آن خواب بقیه روز دچار مشکل می شوند باید نگران وجود یک اختلال خواب در این فرد باشیم، به‌عبارت دیگر اگر فرد یک خواب‌شبانه کافی داشته باشد مسلما از خواب طی روز بی‌نیاز می شود.

بی‌خوابی می‌تواند مشکلات روحی و جسمی را برای انسان به‌ وجود آورد، مهم‌ترین مشکلات آن اختلال در تمرکز و یادگیری، خواب آلودگی در طی روز، تصادف و در درازمدت بیماری های قلب و عروق و گوارشی را درپی دارد.

ابتلا به بیماری‌هایی مانند بیماری‌های ریوی، مشکلات اعصاب و روان، استرس شغلی، شب کاری و شیفت کاری نامنظم و مصرف داروهای فشارخون هنگام خواب را از علل بی خوابی برشمرد.

براساس مطالعاتی که در کشورهای مختلف انجام شده،حدود یک سوم افراد جامعه بی خوابی را تجربه کرده‌اند و ۱۰درصد افراد جامعه از اختلالات خواب رنج می برند.

با توجه به تحقیقات پراکنده در ایران مشکلات تنفسی در خواب حدود ۴ تا ۵ درصد افراد جامعه را درگیر کرده است و حتی می توان شاهد افزایش این میزان در برخی مشاغل و یا شیفت کاری نامنظم بود.

داروی خواب به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود و باید فقط با تجویز پزشک و مدتی زمانی که وی توصیه می‌کند مصرف شود، مصرف بی رویه داروی خواب آور باعث مخفی شدن تشخیص علت اصلی اختلالات خواب شده و علاوه بر آن باعث عادت کردن فرد به دارو می‌شود که این موضوع نیز درمان صحیح و قطعی را به مراتب سخت‌تر می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *