آسیب های حذف صبحانه در کودکان

آسیب های حذف صبحانه در کودکان
آسیب های حذف صبحانه در کودکان
آسیب های حذف صبحانه در کودکان

آسیب های حذف صبحانه در کودکان

پدر مادرانی كه علاقه مند هستند بچه هایشان در یادگیری رشد پیدا بکنند به این نکته توجه کنند که بچه هایی كه صبحانه نخورده مدرسه می‌روند حداقل بیست درصد كاهش یادگیری دارند. مهم ترین و اثر گذارترین وعده تغذیه ای صبحانه است.

ما باید این را حتما توجه كنیم که بچه ها در محیط خانه صبحانه بخورند و در مدرسه نیم چاشت میان وعده شان را بخورند. چون در مدارسی که نه صبح می خواهند صبحانه بدهند تا گوارشش انجام شود و جذب بدن شود حداقل یک ساعت و نیم زمان می‌برد. یعنی دانش آموز تا ساعت ده و نیم صبح انگار بدون سوخت در مدرسه بوده در خیلی از مدارس هم دروس مهم را در ساعات اول می‌گذارند كه تحلیل ذهنی فکری باشد.

همیشه به پدران و مادران و خصوصا مادرانی كه به بچه هایشان صبحانه نمی‌دهند و بدون صبحانه به مدرسه می‌فرستند متذکر می‌شویم شما دارید در حق بچه تان ظلم می‌كنید. ظلم این نیست كه گوش بچه را بپیچانیم و بزنیم. ظلم این است كه بهترین اوقات زندگی اش را مدرسه می‌رود یادگیری اش كاهش پیدا كرده و عصبی تر است. پرخاشگری می‌كند. دلیلش هم این است كه صبحانه نخورده است.

آسیب عمده صبحانه نخوردن

– كاهش توجه و تمركز است. برخی از پدران و مادران یا معلمین می‌گویند، حواس برخی از دانش آموزان به راحتی پرت می‌شود. پاک کنی می‌افتد صدایی هم ندارد، ولی سریع عوامل حواس پرتی حواسش را پرت می‌كند.

– امروز در جدید ترین پژوهش ها به این نتیجه رسیده‌اند مشکل عدم تمركز، ارتباط مستقیم با تغذیه دارد. یعنی بچه هایی كه صبحانه نمی‌خورند، كاهش تمركز و توجه پیدا می‌كنند.

– بچه هایی كه صبحانه نمی‌خورند پرخاشگر می‌شوند.

– بچه هایی که صبحانه نمی‌خورند، در محیط كلاس و مدرسه و درس بی‌حوصلگی پیدا می‌كنند.

– بچه هایی که صبحانه نمی‌خورند، ارتباطاتشان با هم سن و سالانشان تضعیف می‌شود. خود ما هم همین طوری هستیم یک فردی گرسنه وقتی سر کار می‌رود در محیط كارش بی حوصله است. با همکارانش سرسنگین می‌شود. نمی‌تواند ارتباط خوبی بگیرد.

آموزش کودک از صبحانه شروع می شود نه از زنگ مدرسه

مواد مغذی به عنوان پیش سازهای مواد شیمیایی_عصبی هستند و برای ساخته شدن آن ها ضروری هستند. کمبود مواد مغذی ، کارکرد مغز و سیستم عصبی را تغییر می‌دهند، طوری که علائم بی توجهی یا تحریک پذیری در کودکان مبتلا به سوء تغذیه پروتئین_انرژی دیده شده است.

– دانش آموزانی که از گرسنگی رنج می‌برند، معمولاً در درس ریاضیات نمرات کمتری کسب می‌کنند. گرسنگی موقت موجب اختلال در درک مطلب می‌شود و هنگامی که سوء تغذیه با نخوردن صبحانه توام باشد اثر آن بر فعالیت های ذهنی بسیار عمیق تر از زمانی می‌شود که فرد یکی از عارضه‌ها را به تنهایی دارد.

– سوءتغذیه مزمن منجر به حواس پرتی، بی‌توجهی به محرک‌های طبیعی و رفتارهای کنش پذیری در کودک می‌شود.

– تحقیقات نشان داده است دانش آموزی که صبحانه نخورده باشد، قند خونش پس از گذشت ساعاتی پایین می‌آید. در نتیجه انرژی فرد برای یادگیری کم می‌شود و قدرت حل مسائل فکری مثل ریاضی در او به شدت کاهش می‌یابد. چنین دانش آموزی در اواخر ساعات مدرسه کسل است و حوصله‌ی نشستن در کلاس و گوش دادن به درس را ندارد؛ لذا باید گفت « آموزش کودک از صبحانه شروع می شود نه از زنگ مدرسه ». در این جا نقش صبحانه و میان وعده‌ی صبح (ساعت ۱۰ صبح) بسیار آشکار می‌شود.
صبحانه

والدين گرامی اگر هر روز سر ميز صبحانه می‌نشينيد تا صبحانه لذيذيی صرف کنيد، بدون شک فرزند شما نيز چنين خواهد کرد. پس اگر فرزند شما صبحانه نمی‌خورد، اشکال را خود شما بايد رفع کنيد. اما اگر با وجود نشان دادن يک الگوی خوب، هنوز کودک شما از خوردن صبحانه امتناع می‌کند، می‌توانيد از راه حل های زير استفاده کنيد:

۱) صبحانه را برای کودک جذاب کنيد.

۲) به کودکمان اجازه دهيم تا در برنامه ريزی صبحانه کمکمان کند.

۳) صبحانه را مختصر کنيم.

۴) رسم و رسوم کهنه را کنار بگذاريم.

۵) تنوع در نوع غذاهای کودکمان

۶) هنگام صرف صبحانه با کودکمان بيشتر دوست باشيم.

دانش آموزان باید صبحانه میل کنند، یک فنجان چای، غذا نيست،د انش آموزی که باید راه درازی را طی کند و دسترسی به صبحانه ندارد باید موقع ورود به مدرسه چيزی ميل کند. غذای صبح هرچه پرانرژی تر باشد بهتر است آنچه به طور معمول می‌خورند و غذای شب مانده ای که حرارت دیده، یا آنچه برای صبح آماده می‌کنند مناسب است. وقت کافی برای صرف صبحانه و آمادگی روحی، روانی کودک و خانواده حائز اهميت است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *