رفع پوکی استخوان با ورزش

تناسب اندام با افزایش سوخت و ساز بدن
رفع پوکی استخوان با ورزش
رفع پوکی استخوان با ورزش

رفع پوکی استخوان با ورزش

به نقل از مجله رژیم لاغری تپلها

استخوان یک بافت زنده است. عموما، در وضعیت نرمال در یک فرآیند مداوم سلول های استخوان ها با سلول های جدید جایگزین می شوند. در بیماری پوکی استخوان ، استخوان جدید به میزان کافی تشکیل نمی‌شود و استخوان بیش از مقدار جایگزین شده از بین می‌رود و در نتیجه استخوان‌ها ضعیف می‌شوند. این عدم تعادل عموما در بین زنان و در طول ۵ سال اول بعد از یائسگی به وجود می‌آید. با این حال، این عارضه به دلیل بیماری‌هایی مثل بیماری سلیاک، بیماری التهابی روده، آرتریت روماتوئید،اسپینا بیفیدا (مهره شکاف دار) و فیبروز کیستی یا بیماری کلیوی که بر رشد استخوان تاثیر می‌گذارند نیز می تواند بروز یابد. البته مردان و کودکان نیز به این بیماری مبتلا می‌شوند. بعضی از داروها مثل داروهای استروئیدی احتمال ابتلا به بیماری پوکی استخوان را افزایش می‌دهند. ورزشکارانی که در طول دوره اوج رشد استخوان کمبود وزن دارند نیز در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند. عوامل زیادی وجود دارد که فرد را در معرض ابتلا به این بیماری قرار می‌دهد.

ورزش یکی از بهترین روش‌ها برای افزایش تراکم استخوان و جلوگیری از پوکی استخوان است. افرادی که به صورت مداوم ورزش می‌کنند کمتر در سنین بالاتر دچار این بیماری می‌شوند. افرادی که مشکل کمبود تراکم استخوان دارند باید به هنگام ورزش مراقبت بیشتری انجام دهند. با این حال به صورت کلی ورزش برای سلامت استخوان‌ها مفید است. ورزش‌های مختلف می‌تواند برای استخوان‌ها مفید باشد.

برخی افراد از ترس ابتلا به پوکی استخوان سعی می‌کنند، شیر و ماست بیشتری بخورند و مصرف لبنیات را در رژیم غذایی‌شان افزایش می‌دهند. البته معمولا کسانی به این فکر می‌افتند که به سنین میانسالی و حتی سالمندی رسیده‌اند و با این کارها می‌خواهند از ایجاد این مشکل پیشگیری یا بهنگام درمانش کنند.

در حالی که مصرف لبنیات در سنین سالمندی نمی تواند همان تاثیری را داشته باشد که در دوره نوجوانی و جوانی ایجاد می کند. علاوه بر این، بسیاری از این افراد هم هیچ وقت به ورزش و انجام فعالیت های بدنی فکر نمی کنند و آن را شیوه ای مناسب برای پیشگیری یا درمان پوکی استخوان نمی دانند. در صورتی که، ورزش منظم و مناسب یکی از بهترین شیوه ها برای پیشگیری و همچنین درمان پوکی استخوان است.

ورزش‌هایی برای افزایش تراکم استخوان

دویدن: دویدن یک راه عالی برای پیشگیری از پوکی استخوان و قوی و متناسب نگه داشتن بدن‌تان است.
آهسته دویدن و پیاده روی: اگر دویدن برای شما بیش از حد پربرخورد است، آهسته دویدن یا پیاده روی همان مزایا را خواهد داشت.
ژیمناستیک: اگر شما انعطاف‌پذیر هستید و از ژیمناستیک لذت می‌برید، باید بدانید که این ورزش از پوکی استخوان در سال‌های بعدی زندگی پیشگیری خواهد کرد.
ایروبیک: هر نوع ایروبیک مانند استپ یا رقص، به جلوگیری از پوکی استخوان کمک خواهد کرد.
وزنه برداری: وزنه برداری یک راه عالی برای قوی نگه داشتن استخوان‌های شما و بهبود تعادل است که به کند کردن روند زوال استخوان کمک خواهد کرد.
ورزش‌های تیمی (گروهی): ورزش‌های گروهی که شامل دویدن و پرتاب کردن هستند، راه‌های عالی برای فعال ماندن و جلوگیری از پوکی استخوان می‌باشند.

بنابراین توصیه می شود برای پیشگیری از بروز پوکی استخوان و همچنین درمان آن از ورزش هایی که همراه با تحمل وزن است مانند پیاده روی، دویدن آهسته یا ورزش های راکتی سبک کمک بگیرید و پس از آن نیز ورزش های قدرتی برای تقویت عضلات و بویژه عضلات اندام تحتانی و ناحیه پاها می تواند کمک کننده باشد. برای جلوگیری از ابتلا به پوکی استخوان بهتر است که در بیشتر روزهای هفته حداقل ۳۰ دقیقه ورزش کنید. می‌توانید این ۳۰ دقیقه را در طول روز پخش کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *