هشدار چاقی سهم بیشتر از سیگار در ابتلا به سرطان دارد

هشدار چاقی سهم بیشتر از سیگار در ابتلا به سرطان دارد
هشدار چاقی سهم بیشتر از سیگار در ابتلا به سرطان دارد
هشدار چاقی سهم بیشتر از سیگار در ابتلا به سرطان دارد

هشدار چاقی سهم بیشتر از سیگار در ابتلا به سرطان دارد

به نقل از مجله رژیم لاغری تپلها

افراد با رسیدن به وزن مناسب می توانند از شیوع تعداد زیادی از سرطان ها جلوگیری کنند. چاقی سهم بزرگی در ابتلا به برخی از سرطان ها دارد و ۱۰ تا ۳۰ درصد سرطان های رایج مرتبط با این بیماری است و به همین دلیل باید اقدامات پیشگرانه یا درمان آن را جدی گرفت. بطور مثال اگر فردی ۱۱ سانتی متر دوره کمرش بزرگ تر از حد نرمال شود، ریسک ابتلا به سرطان کولون ۱۳ درصد در این فرد افزایش پیدا می کند؛ یعنی به ازای هر یک سانتمتر بیش از یک درصد خطر ابتلا افرایش می یابد. کسانی که سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان ها دارند، اگر در معرض عوامل دیگری مانند چاقی قرار گیرد، خطر ابتلا به سرطانها بطور چشمگیری در آنان افزایش پیدا می کند.

موسسه خیریه انگلیس با اشاره به این نکته که اقدامات بیشتری برای مقابله با تهدیدات چاقی علیه سلامتی لازم است، اضافه وزن را عامل ۶.۳ درصد از سرطان‌ها اعلام کرد. این آمار در سال ۲۰۱۱، ۵.۵ درصد اعلام شده بود. این در حالی است که آمار سیگار به عنوان یکی از علل سرطان رو به کاهش است.

مهم‌ترین عوامل سرطان در انگلیس سیگار، چاقی و قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراءبنفش خورشید هستند که اکنون کاهش سهم سیگار و افزایش سهم چاقی در سرطان اتفاق افتاده است.

سهم سیگار در سرطان‌ها از ۱۹.۴ درصد در سال ۲۰۱۱ به ۱۵.۱ درصد کاهش یافته است. سرطان‌های ناشی از اشعه ماوراءبنفش نیز سهم ۸.۳ درصدی دارد که حدود ۱۳ هزار و ۶۰۰ مورد را شامل می‌شود.

از دیگر عوامل سرطان می‌توان به نوشیدن الکل و کمبود فیبر موجود در رژیم غذایی اشاره کرد.

بر اساس ارقام منتشر شده از تحقیقات سرطان در انگلیس، استراتژی‌های دولت برای جلوگیری از استعمال دخانیات و پیشگیری از سرطان تاکنون نتیجه‌بخش بوده ولی در مورد چاقی و اضافه وزن تاکنون اقدامات تاثیرگذاری صورت نگرفته است.

کاهش آمار اضافه وزن و چاقی، به طور قابل توجهی کاهش آمار سرطان را در پیش خواهد داشت.

به گزارش بی‌بی‌سی، با این حال تجزیه و تحلیل‌های کلی نشان می‌دهد که سرطان‌های قابل پیشگیری از ۴۲.۷ درصد در سال ۲۰۱۱ به ۳۷.۷ درصد کاهش یافته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *