چاقی و اضافه وزن را جدی بگیریم

چاقی خطری برای سلامت جنسی
چاقی و اضافه وزن را جدی بگیریم
چاقی و اضافه وزن را جدی بگیریم

چاقی و اضافه وزن را جدی بگیریم

به نقل از مجله رژیم لاغری تپلها 

در تمام دنیا چاقی روبه افزایش است‌. در کشورهای غربی حدود ۷۰درصد جمعیت بالغان، چاقی یا اضافه وزن دارند. در کشورهای در حال توسعه این روند روبه رشد است، گفت: در کشور ما حدود ۶۵ درصد اضافه وزن یا چاقی دارند، درکشورما اضافه وزن بیشتر از چاقی شیوع دارد. چاقی حتی کودکان راهم درگیر می‌کند و آنها اضافه وزن را به دوران بزرگسالی هم می‌برند. به طور معمول بی‌ام‌آی یا شاخص توده بدنی از تقسیم وزن برحسب کیلوگرم بر مجذور قد برحسب متربه دست می‌آید. اگرحاصل این تقسیم بین ۱۸.۵ تا ۲۵ باشد وزن فرد مناسب است. اگربین ۲۵تا۳۰باشد اضافه وزن محسوب می‌شود. اگر این عدد۳۰ تا ۳۵ باشد چاقی درجه یک و اگر این عدد بین ۳۵ تا۴۰ باشد، چاقی متوسط یا درجه دو و بالا ی ۴۰ چاقی شدید یا چاقی مرضی است. به اطرافیان خود نگاهی بیاندازید! چند نفر از افراد خانواده، دوستان و آشنایان شما چاق هستند؟ آیا خود شما هم از جمله افرادی هستید که از مشکلات ناشی از اضافه وزن رنج می‌برند؟ متأسفانه، چاقی و اضافه وزن از جمله پدیده‌هایی است که بسیاری از ما ساده‌انگارانه با آن برخورد می‌کنیم.

چرا افراد چاق می شوند؟

چاقی دلایل زیادی دارد مانند اختلالات در غذا خوردن، اندازه آن، سوء تغذیه، عدم فعالیت بدنی، تهویه مطبوع مصنوعی و بیش از حد (خنک کننده‌ها)، اضافه کردن برخی از داروها مانند آنکسیولیتیک و ضد افسردگی‌ها نیز موجب چاقی می‌شوند، حتی اختلالات هورمونی، تیروئید یا غده آدرنال نیز اغلب علت چاقی‌های قابل توجهی هستند؛ عوامل ارثی نیز در چاقی دخیل هستند همان طور که در خانواده‌های چاق مشاهده می‌شود.

چاقی یک بیماری است، در واقع یک خطر جدی برای ابتلا به فشار خون بالا، دیابت و بیماری‌های قلبی و عروقی به حساب می‌آید و همچنین ۴-۵ برابر موجب آرتروز می‌شود و چربی اضافی اثر بیولوژیکی بر روی مفاصل می‌گذارد.

اضافه وزن و چاقی در دوران بارداری

احتمال افتادن روی زمین (سقوط) در این افراد بیشتر است‌. کاهش فعالیت و چاقی، احتمال دیابت را در بارداری افزایش می‌دهد. برای این خانم‌ها در بدو ورود، غربالگری دیابت انجام می‌دهیم، در حالی‌که در خانم‌های دیگر این غربالگری در ۲۴ هفتگی انجام می‌شود. وی تاکید کرد:احتمال ایجاد فشار خون در این خانم‌ها بیشتر است و ممکن است نسبت به سایر خانم‌ها زودتر دچار پرفشاری خون و حتی دچار مسمومیت بارداری (پره اکلامپسی) شوند. البته احتمال لخته شدن خون در پاها در این افراد هم بیشتر است.

چاقی و اضافه وزن در کودکان

چاقی در کودکان معمولا توسط والدین نادیده گرفته می شود در حالی که برای کودکان می تواند بسیار مضر باشد. فرزند خردسالم علاقه زیادی به بازی های رایانه ای دارد، عاشق فست فود است وهمیشه سفارش خرید تنقلات خوشمزه را می دهد. كودكم كمی چاق است.چاقی کودکان را جدی بگیرید

این شاید روایت بسیاری از والدین امروزی باشد. به واقع، چاقی به یك مساله عمومی بدل شده،به ویژه از این جهت كه دامنه طیف سنی مبتلایان به آن كاهش یافته و تعداد كودكان تپل زیاد شده است.كم تحركی حاصل از زندگی ماشینی و مدرن امروزی و مصرف غذاهای آماده، پركالری و چرب و نوشیدنی ها و موادغذایی ناسالم را عوامل بروز چاقی و اضافه وزن می دانند.

كشورهای بسیاری گرفتار این معضل هستند، به گونه ای كه نتایج یك بررسی روی ۲۸ میلیون نفر در سراسر جهان در چهار دهه اخیر نشان می دهد كه اضافه وزن و چاقی به شدت رو به افزایش است و اضافه وزن یا چاقی از ۲۲ به ۲۴ كیلوگرم در مقیاس توده بدنی (BMI) رسیده است.

چاقی به عنوان عامل مرگ سالیانه ۲٫۸ میلیون نفر در جهان شناخته شده است و بررسی ها نشان می دهد كه اگر از این روند پیشگیری نشود، تا سال ۲۰۲۵، حدود ۱۸ درصد افراد دنیا مبتلا به چاقی با BMI بالای ۳۰ خواهند بود.در ایران نیز بر اساس آمار منتشر شده، بیش از ۲۴ میلیون نفر از جمعیت حدود ۷۵ میلیونی ایران مبتلا به اضافه وزن یا چاقی هستند.

این همه در حالی است كه تاثیر چاقی بر كیفیت زندگی و تبعات آن مانند بیماری های قلبی عروقی، دیابت و فشار خون بالا به حدی زیاد است كه به درستی از آن به عنوان یك بیماری نام برده می شود.به رغم شیوع بالای چاقی در كشورهای پیشرفته، آنها توانسته اند با اتخاذ تدابیری در زمینه آموزش و ارائه آگاهی های عمومی و همچنین اجرای برنامه هایی در زمینه تولید موادغذایی سالم طی سال های اخیر،

افزایش شیوع چاقی را كنترل كنند اما به گفته ساسان شرقی فوق تخصص غدد و مسئول آموزش پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم، در كشورهای در حال توسعه مانند ایران این بیماری در حال گسترش است.یكی از تدابیر كشورهای پیشرفته در این زمینه اجرای برنامه های آموزشی از دوران كودكی به منظور تربیت افراد برای داشتن عادات غذایی سالم است؛

چراكه دوران كودكی به عنوان تاثیرگذارترین دوران برای كسب عادات صحیح در همه زمینه ها به ویژه در زمینه غذایی مطرح است.دكتر شرقی در این خصوص توضیح داد: هر مزه و طعم جدیدی كه پس از پایان شیرخوارگی به كودك داده می شود، ابتدا تعجب را در او برمی انگیزد زیرا طعم جدید برای او ناشناخته است

و پذیرش آن در ابتدا برایش سخت است اما به تدریج با خوراندن آن در دفعات مختلف، نوزاد به این طعم جدید عادت می كند؛ بنابراین در ابتدا این والدین هستند كه باید با دادن موادغذایی كم چرب و كم نمك و كم شیرین، مزاج فرزندان خود را به رژیم صحیح غذایی عادت دهند.

هرچه سن ابتلا به چاقی پایین تر باشد، مدت زمانی كه فرد دچار عوارض چاقی است، طولانی تر است و این مساله سبب آسیب های جدی تر به سیستم های مختلف بدن می شود؛ فرد ۶۰ ساله ای كه از كودكی چاق است، در واقع ۶۰ سال عوارض چاقی بر او تحمیل شده و به ناچار با عوارض و بیماری های ناشی از چاقی گذران عمر می كند وبه گزارش پارس ناز كیفیت زندگی اش تحت تاثیر این مساله است.

البته پیشگیری هرچه زودتر باشد اثر بیشتری دارد. بهترین سن، قبل از شش سالگی است، اظهارداشت: حتی رژیم غذایی مادر هنگام بارداری روی ذائقه کودک تاثیرگذار است. اگر مادر غذای پر ادویه بخورد بر ذائقه کودک تاثیر می‌گذارد. بهترین شیر، شیرمادر است. بچه‌هایی که از شیرخشک تغذیه می‌شوند، اضافه وزن هم در آنها بیشتر دیده می‌شود. بچه‌های چاق از غذای کمکی زود هنگام استفاده کرده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *