علل سفیدی مو،چیست؟

جلوگیری از سفیدی مو
علل سفیدی مو چیست
علل سفیدی مو چیست

علل سفیدی مو،چیست؟

 

ماهیت موی سفید

صرف نظر از سن، جنسیت، دین، فرقه و هرچیز دیگری موهای هر فردی در نهایت سفید می شوند و این سفیدی نشان دهنده بالا رفتن سن است. متاسفانه از آن جایی که در جامعه به پیری به نگرش بدی نگاه شده و افراد فکر می کنند که پیر شدن چیز خوبی نیست، معمولا با سفیدی موهای خود نیز خوب کنار نیامده و این موضوع آن ها را ناراحت می کند. این در حالی است که رنگ موی سفید هم زیبایی های خاص خود را داشته و حتی باعث جذاب تر نشان دادن چهره می شود. در این مقاله از سایت آرایشگری رژلب، علل سفیدی مو بررسی میشود.

چرا موها سفید می شوند؟
با بالا رفتن سن، پیگمنت های مو که روی فولیکول ها قرار دارند، به آرامی از بین رفته و می میرند. از آن جایی که رنگ موها نیز به این پیگمنت ها بستگی دارد، موها رنگ خود را از دست داده و سفید، خاکستری و یا نقره ای می شوند.

سفید شدن موها، پروسه ای طبیعی است که با بالا رفتن سن ناخودآگاه رخ داده و معمولاً پس از ۳۰ سالگی در بین افراد مشاهده می شود. البته جنسیت در زمان سفیدی موها تاثیر دارد. تحقیقات نشان داده که معمولا خانم ها پس از۳۵سالگی با سفیدی مو، روبرو می شوند. این در حالی است که سفید شدن موها برای آقایان معمولا پس از ۳۰ سالگی رخ می دهد.
البته سفیدی مو، تنها به دلیل بالا رفتن سن نیست و فاکتورهای دیگری نیز در این موضوع دخیل اند و حتی در مواردی دیده شده که حتی یک کودک و یا نوجوان با سفیدی موهای خود مواجه شده است. سفیدی مو بیشتر به ژنتیک، برخی بیماری های خاص و عوامل محیطی ارتباط داشته و هرکدام از این عوامل می توانند سن سفید شدن موها را کمتر کنند.
به علاوه بسیاری از دانشمندان کمبود ویتامین B12 را عامل سفید شدن موها می دانند و بر این باورند که موی کسانی که سیگار می کشند نیز سریع تر سفید می شود.

باورهای غلط در مورد علل سفیدی مو

مشابه موارد بسیار دیگری، در مورد سفید شدن موها نیز باورهای غلطی وجود دارد. به طور مثال این باور که موهای یک فرد با یک اتفاق یک شبه سفید می شوند. در واقعیت چنین چیزی ممکن نیست و تنها کسانی با این مشکل مواجه می شوند که از نوع خاصی بیماری آلوپسیا رنج می برند.
همچنین گفته می شود که با کندن یک موی سفید بقیه موها نیز سفید می شوند. شاید علت به وجود آمدن این باور، این باشد که افراد موهای خود را نکنند ولی هیچ مدرک و سند علمی آن را تایید نکرده و باور غلطی است.
به علاه برخی فکر می کنند که کسانی که موهای تیره دارند زودتر با مشکل سفید شدن موها روبرو می شوند. این موضوع نیز کاملا غلط است و سندیت علمی ندارد.

 

جلوگیری از سفیدی مو و درمان آن

متاسفانه تبلیغات زیادی در مورد محصولاتی که از سفید شدن موها جلوگیری می کنند یا موهای سفید را تیره می کنند، وجود دارد. اما این تبلیغات کاملا دروغین هستند و به کمک هیچ محصولی نمی توان این کار را انجام داد.البته اخیراً دارویی به نام مِلانکور در بازار معرفی شده که با تولید ملانین از سفیدی موها تا حدی جلوگیری می کند؛ اما اثر این دارو به طور گسترده آزمایش نشده و نمی توان در مورد آن اطمینان داشت. همچنین داروی دیگری به نام پرومِل نیز با همین مکانیز و اثر وجود دارد.

نگرانی در مورد سفیدی موها

اخیراً در بین ستارگان هالیوودی زیادی داشتن موهای خاکستری و سفید محبوبیت پیدا کرده ولی هنوز هم داشتن موهای سفید نشان دهنده سن بالا و پیری است و باعث نگرانی افراد، می شود. به خصوص خانم ها در این مورد نگرانی بیشتری دارند و سعی می کنند که موهای سفید خود را با رنگ موهای مختلف بپوشانند. این در حالی است که سفید شدن موها یک پروسه طبیعی است و با قبول آن می توان استرس های موجود در زندگی را کاسته و یکی از علل سفیدی بیشتر موها را از بین برد.

یک نظر در “علل سفیدی مو،چیست؟”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *